Jdi na obsah Jdi na menu
 


Silnice smrti

13. 10. 2007

      Je silnice, procházející územím katastru obce Vílanec v délce 1 km, silnicí smrti? Doprava po takzvané Vídeňské silnici se od doby jejího vzniku postupně navyšovala natolik, že během  jejího užívání došlo několikrát k úpravě vozovky, z prašné na asfaltový koberec. Vozovka byla dvakrát rozšiřována, první v  50 letech  a  druhá koncem minulého století s položením nového asfaltového koberce.  Byly odstraněny stromy a nebezpečné kamenné patníky. Dá se říci, že se dneska po této silnici motoristům natolik dobře jezdí, že mnozí řidiči  zapomínají na dopravní předpisy a nohu z plynového pedálu sundají až když se ocitnou mimo vozovku. K první dopravní smrtelné nehodě po roce 1945 došlo v r. 1962 malého chlapce.  Od té doby frekvence dopravních nehod postupně narůstala a nejvíce však v posledních patnácti letech. Celkem v důsledku dopravních nehod od r.1962 do dnešního dne zemřelo 7 osob, zraněných těžce i lehce bylo desítky.      

             K nejvíce dopravním nehodám v posledních letech dochází ve směru od Jihlavy v levotočivé zatáčce a vjezdu do obce. Nejtragičtější  smrtelnou nehodou v poslední době byl střet osobního automobilu s nákladním při vjezdu do obce, kde zahynuli dvě osoby.  V tomto úseku nejméně 1 x za 14 dnů dochází k nějaké nehodě. Většinou  však jen k vyjetí mimo vozovku, kde po nich zůstávají jen rozlámané plasty a jiné uražené části vozidla.

            K poslední nehodě došlo 12.10.2007 v nočních hodinách, přijíždějící řidič s Fabií od Jihlavy  nezvládl vozidlo, vyjel mimo vozovku, přerazil dva betonové sloupky oplocení zahrádky, kterou projel a zastavil ve zdi sousedního rodinného domku. Naštěstí bez zranění, ale s rozbitou Fabií a zničeným plotem.

             Tento nebezpečný úsek by zajisté vyřešil plánovaný obchvat obce, ale než k tomu dojde (kdy asi ???) budou muset občané se obrnit trpělivostí. (foto v galerii)

31.12.07 - I NA SILVESTRA SE HAVAROVALO                                           

       Ve večerních hodinách kolem 20. hodiny řidič osobního automobilu při jízdě ve směru od Vílance k Jihlavě v pravotočivé zatáčce u odbočky do zemědělského areálu nezvládl řízení, přejel do protisměru a vozidlem přistál za příkopem. V tomto případě měl řidič neuvěřitelné štěstí, že v tomto okamžiku nejelo v protisměru žádné vozidlo a nešel  žádný chodec. Takovéto štěstí neměl řidič, jehož přesně v tomto místě připomíná dřevěný křížek.

       V ten samý večer další řidič jedoucí od Jihlavy, při vjezdu vo Vílance za vrcholem stoupání v pravotočivé zatáčce nezvládl vozido, dostal hodiny a zarazil se o obrubníky v protisměru. Rovněž i tomuto řidiči stálo štěstí na jeho straně.

15.září 2008 se opět havarovalo

        Je pondělí, pro řidiče nevlídné počasí, přeprchá, silnice mokrá a někteří řidiči jezdí tak,jako za sucha. Je  kolem 10.30 hod. řidič osobního automobilu se řítí směrem od Jihlavy do vesnice. Pravotočivou zatáčku na vrcholu stoupání se mu nepodaří projet, dostane smyk vjede na pravou stranu svahu, kde vyčnívá ze země betonový septik, do kterého narazí. Prorazí si spodek motoru. Odrazí se na protější stranu silnice, vjede na chodník a potom stačí zabočit k Loučkám, kde zůstává stát. Vyteklý olej zdárně zlikvidují přivolaní jihlavští hasiči. Řidič vše přežil bez zranění.

       Druhá dopravní nehoda se podařila řidiči, když nezvládl pravotočivou zatáčku od Vílance k Jihlavě. Smykem se dostal na levou stranu, kde auto přes příkop udělalo přemet a ukrylo se ve vzrostlém vrboví na střeše. Řidič a spolujezdec opět vyvázli bez zranění. V tomto místě zůstal po dřívější nehodě železný křížek. Havarii likvidovali opět jihlavští hasiči..

 

Náhledy fotografií ze složky Silnice smrti